únik nebezpečných látek – Zápy – únik nafty

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem únik nebezpečných látek – Zápy – únik nafty

Dnes v 18:38 hod. byla naše jednotka povolána k úniku nebezpečných látek do vodního toku v katastru obce Zápy. Jednotka vyjela do 5 minut v počtu 1+3 (jeden velitel a 3 hasiči) s DA 12 Avia (toto vozidlo je vybavené i na technické zásahy).
Při cestě k zásahu bylo pomocí radiostanice od velitele zásahu (HZS Středočeského kraje, stanice Stará Boleslav) zjištěno, že již zasahují na vhodném místě v obci Zápy pomocí norných stěn a jímají uniklou látku sorbenty určenými pro zásahy na vodě. Naše jednotka byla nasměrována do firmy Mercedes, k prověření podezření, že látka uniká z jejich objektu a případnému zamezení dalšího úniku.
Průzkumem ve firmě Mercedes bylo ve spolupráci se správcem objektu zjištěno, že z neznámého důvodu došlo k úniku motorové nafty kanalizací pravděpodobně z objektu firmy do podzemní retenční nádrže a odtud do Ostrovského potoka, kde naftu zaregistrovali obyvatelé obce. Došlo k uzavření hradidla na výtoku z retenční nádrže (tím i zamezení úniku nafty z objektu firmy). Naše jednotka na místě spolupracovala s velitelem zásahu, zástupcem České inspekce životního prostředí (ČIŽP), Policií České republiky a zástupci vedení firmy.
Po potvrzení povolání specializované firmy Dekonta na provedení likvidačních prací (odčerpání nafty z hladiny nádrže, sanace kontaminovaného kanalizačního potrubí a nádrže) byla naše jednotka velitelem zásahu odeslána na základnu.