požár – lesní porost – Dolní Slivno

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem požár – lesní porost – Dolní Slivno

Neobvykle suché počasí celý duben zaměstnává hasiče u požárů v přírodním prostředí. Ve Středočeském kraji vznikl na Velikonoční pondělí největší požár krátce po 14. hodině v katastru obce Dolní Slivno. Oznamovatel nahlásil hustý kouř z lesa, který viděl na vzdálenost přibližně 2,5 kilometru. Operační důstojník na místo vyslal tři jednotky hasičů se čtyřmi cisternami. Po příjezdu na místo velitel zásahu vyhlásil druhý stupeň poplachu a vyžádal výjezd dalších jednotek.

požár - lesní porost - Dolní Slivno - 22.4.2019

požár - lesní porost - Dolní Slivno - 22.4.2019

 

 

 

Požár smíšeného lesa a dubové lesní školky byl špatně přístupný pro těžkou hasičskou techniku. V první fázi zásahu bylo nutné v krátkém čase rozvinout více než 300 metrů hadic. Pro plynulé zásobování hasební vodou velitel organizoval dopravu pomocí cisternových automobilů. Za hodinu náročného zásahu byl požár pod kontrolou. Dále pokračovalo důsledné dohašovaní lesního podrostu tak, aby všechna, pod zemí skrytá ohniska, byla uhašena. K jejich vyhledávání hasiči používali termokamery.

Na zásahu se podílely jednotky profesionálních hasičů ze stanic Stará Boleslav, Benátky nad Jizerou, Mladá Boleslav a jednotky dobrovolných hasičů obcí Mečeříž, Sudovo Hlavno, Brandýs nad Labem, Dolní Slivno, Mělnické Vtelno, Chotětov, Bezno, Benátky nad Jizerou a Skorkov s celkem 16 vozidly. Ochranné nápoje pro zasahující zajistila Mladá Boleslav (obec s rozšířenou působností).

Požárem vznikla škoda ve výši 200 tisíc korun, hasiči uchránili les v hodnotě 500 tisíc korun. Příčina vzniku požáru zůstává v šetření.

Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje